دکتر افسانه رشاد

امروز 12 تیرماه یادآور حمله تروریستی ناو آمریکایی به هواپیمای مسافربری ایران است. عملیات تروریستی که برخلاف تمامی موازین حقوقی، حقوق بشری، اصول صریح منشور ملل متحد و همچنین اساسنامه دیوان بین‏ الملل کیفری صورت گرفت؛ 

سازمان ملل متحد 10 دسامبر را روز جهانی حقوق بشر نام‏گذاری نموده است، تا به شکلی اهمیت این موضوع حیاتی را در برای جهانیان زنده نگه دارد. تصمیم اصلی در این زمینه در دوران پس از جنگ جهانی دوم گرفته شد.

روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی در (14 مرداد ماه )در تقویم جمهوری اسلامی ایران، نماد "ابراز هویت اسلامی" از سوی جامعه اسلامی در سطح بین المللی در خصوص حقوق انسان‌هاست.

فوکویاما کتاب «هویت» را در نقد اندیشه پایان تاریخ خود به رشته تحریر در آورد. هدف اصلی فوکویاما از نگارش این کتاب، نقد سیاست های اجتماعی و اقتصادی ترامپ بوده است .فوکویاما به این موضوع اشاره دارد که نگارش کتاب هویت ،ضرورت اجتناب ناپذیر درک معادله سیاست و قدرت در دوران ترامپ می باشد. سیاست هویتی ترامپ، لیبرال دموکراسی امریکا را هدف قرار داده است.

 

كتاب امنيت در منطقه آشوب‌زده توسط زهره پوستين‌چي و ابراهيم متقي تنظيم  و توسط افسانه رشاد معرفی شده است. افراد ياد شده در يك دهه گذشته بخش عمده‌اي از فعاليت‌هاي پژوهشي خود را در حوزه‌هاي راهبردي و امنيت منطقه‌اي تخصيص داده‌اند.

10 دسامبر یادآور روز جهانی حقوق بشر است که توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد و به دلیل تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر در این روز نام‏گذاری شده است. به واقع بعد از جنایات هولناک و گسترده کشورهای غربی در جنگ جهانی دوم، جهانیان به این نتیجه رسیدند که بشریت نیازمند حقوقی است که احدی حق تعدی و تجاوز به آن را نداشته باشد.

جهانیان در حالی بار دیگر روز جهانی صلح در 21 سپتامبر را گرامی می دارند که به هیچ عنوان چشم‏ انداز صلح جهانی و از آن مهمتر عادلانه در سطح جهان دیده نمی‏ شود. در واقع سالی که گذشت در مقایسه با سال قبل در ابعاد و حوزه‏ های مختلف پر تنش تر بود.
 

29 دی در تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران، روز غزه نماد مقاومت فلسطین نام‏گذاری شده است. نام‏گذاری این روز به دنبال مقاومت مردم غزه در برابر تهاجمات همه ‏جانبه رژیم صهیونیستی و پیروزی آنها در جنگ 22 روزه صورت گرفت.
 

سازمان ملل متحد 10 دسامبر را روز جهانی حقوق بشر نام‏گذاری نموده است، تا به شکلی اهمیت این موضوع حیاتی را در برای جهانیان زنده نگه دارد. تصمیم اصلی در این زمینه در دوران پس از جنگ جهانی دوم گرفته شد.

پنجم آذر در تقویم سراسر جهان روز مهمی است؛ این روز، روزجهانی حذف خشونت علیه زنان است. ۲۵ نوامبر برای مردم دنیا یک نماد است نمادی از تلاش برای رساندن زنان به جایگاه انسانی شان.
 

صفحه‌ها

اشتراک در دکتر افسانه رشاد